Jak vybrat svatebního fotografa?

26.08.2019

Všichni svatební fotografové jsou profesionálové. Nebo to o sobě alespoň tvrdí. Následujících několik kroků vám pomůže vybrat toho nejlepšího a nejvhodnějšího pro vás. Na úvod každého kroku naleznete otázku, na kterou byste měli znát odpověď.

1. Zvolte si svůj styl

Otázka: Jaké fotografie se mi líbí?

Než začnete vybírat svatebního fotografa, rozmyslete si, jaké svatební fotografie se vám vlastně líbí a jakou máte představu u svatebních fotkách. Inspirujte se na internetu a zjistěte, jaké jsou aktuální trendy ve svatební fotografii. Informace naleznete například v článku Co je trendy ve stavební fotografii na Aktualne.cz.

Někdo preferuje přirozené reportážní fotografie bez vyumělkovaných póz, jiní naopak rádi pózují a cítí se před objektivem jako doma. Každý fotograf má svůj rukopis. Svatební fotografové používají barevné filtry, teplé nebo studené tóny, někdo vyvolává kontrastní fotografie, jiný černobílé atd.

Proto je důležité na začátku si ujasnit, jaký styl svatební fotografie vám nejvíce vyhovuje a jaký typ svatebních fotografií byste chtěli mít ve své fotoknize. Nebojte se fotografovi poslat fotku, kterou jste chtěli ve svém fotoknize mít. Zeptejte se ho, jestli umí takovou vyfotit.


2. Domluvte si s fotografem osobní schůzku

Otázka: Chci, aby tento člověk byl součástí mého svatebního dne?

Vyberte na internetu fotografa, který vám dodá svatební fotografie ve stylu, jaký se vám líbí. Nechte na sebe působit jeho webové stránky a vnímejte, jaké ve vás zanechaly pocity. Důležitý je také styl komunikace, včasná reakce na maily a odpovídání na zmeškané hovory.

Domluvte si schůzku s více fotografy, jejichž fotografie vás zaujaly. Na schůzce se ujistěte, že svatební fotograf opravdu nafotí snímky, jaké vás oslovily. Zároveň vnímejte, zda vám fotograf vyhovuje jako osobnost, zda se v jeho přítomnosti cítíte pozitivně. Na svatbě nepotřebujete člověka, který vás bude stresovat.

Buďte připraveni hovořit o detailech vaší svatby. Vnímejte, jestli vám fotograf položil relevantní otázky, zda vám něco doporučil.


3. Prohlédněte si svatební fotoknihy

Otázka: Ukázal byste mi fotoknihu z reálné svatby?

Určitě nezapomeňte fotografa požádat, aby vám na schůzku přinesl ukázat svatební fotoknihu. Jen tak se ujistíte, že dodaná práce bude mít formu a kvalitu, která vám vyhovuje.

Fotografové obvykle prezentují na schůzkách fotoknihy se snímky z různých svateb. Jsou to jejich "the best of best", tedy nejlepší z nejlepších. Chcete-li mít opravdu jistotu, že výsledná fotokniha a svatební fotografie budou mít požadovanou kvalitu, nechte si ukázat více fotoknih z různých svateb.

Ne každý svatební fotograf má samozřejmě tolik referencí k dispozici v tištěné podobě, nicméně většina fotografů by vám měla být schopna ukázat fotografie z různých svateb v digitální podobě nebo na svých webových stránkách.


4. Cena focení aneb nejlevnější není nejlepší

Otázka: Jakou máte hodinovou sazbu za focení svatby?

Velmi nízké ceny za svatební focení napovídají, že fotograf nemá dostatek zakázek nebo v oboru teprve začíná. Dost možná používá ty nejlevnější produkty a postupy, aby se mu nízká cena vyplatila. Pokud chcete na svatebním fotografovi ušetřit, nedoporučuji vybírat toho nejlevnějšího, zvolte raději zlatý střed. Může se stát, že sice budete mít ty nejlevnější fotky, ale později se jimi nebudete chtít pochlubit.

Nejlépe se cena srovnává hodinovou sazbou. Tak je také většina cen za svatební focení postavená. Samozřejmě jiná bude cena v Praze a jiná v okresním městě. Svatební fotograf v Praze bude mít cenu obvykle vyšší než fotograf na venkově. Nicméně na určité úrovni kvality svatebního focení se rozdíly stírají.

Cena za vytištěné fotografie malých formátů činí zanedbatelnou položku z celkové ceny za dílo. Nejdražší položkou je právě počet hodin focení, počet hodin strávených v postprocesu, tj. při následné úpravě fotografií v počítači, a další služby: fotokniha, fotoobraz, DVD, USB, asistent fotografa nebo druhý fotograf apod.


5. Postproces: úprava svatebních fotografií

Otázka: Jak budete fotografie upravovat?

Nabídka svatebního fotografa může vypadat například takto: "200 - 400 upravených fotografií v digitální podobě, 50 fotografií v tištěné podobě ve formátu 13x19 cm." Nabídku doporučuji na schůzce řádně prodiskutovat, abyste věděli, co vlastně dostanete.

Žádný fotograf nebude retušovat 200 - 400 fotografií. To by nad zakázkou strávil 200 - 400 hodin (někdo více jiný méně). Na schůzce by tedy měla zaznít otázka: Jak budete upravovat zmíněné množství fotek?

Profesionální úprava takového množství fotografií by měla obsahovat minimálně tyto kroky: úprava expozice, kontrastu, vyvážení barev, ořez, doostření, je-li žádoucí apod. Na tyto úpravy fotografové obvykle používají různé filtry a presety, aby si svou práci usnadnili.


Proto je důležité: Ujistěte se, že i v tomto množství svatebních fotografií dojde k odstranění základních estetických nedostatků, jako jsou nežádoucí pupínky a další neestetické prvky, které působí nelichotivě a nejsou oku libé. Tyto úpravy fotografové často vynechávají!

50 fotografií určených k tisku by měl svatební fotograf profesionálně vyretušovat. Na úpravu fotografií určených k tisku používají fotografové nespočet metod. Profesionálové retušují pleť technikou frekvenční separace, která neporuší strukturu a barvu pleti. Zeptejte se svého svatebního fotografa, jakou metodou retušuje svatební fotografie! I tak zjistíte, zda máte tu čest se skutečným profesionálem.

Je také důležité si uvědomit, že fotografie o rozměru 13x19 a menší není potřeba tolik retušovat. Jednoduše proto, že na nich v takto malém formátu nejsou některé nedokonalosti vidět. Pokud budete chtít později fotografie vytisknout ve velkém formátu, je potřeba se se svatebním fotografem předem domluvit, aby Vám dodal snímky pro takto velké tisky připravené a řádně vyretušované.


6. Formát, rozlišení a kvalita fotografií

Otázka: V jaké kvalitě, formátu a rozlišení fotografie dostanu?

Toto je velmi komplikované téma, a proto je důležité jej se svatební fotografem řádně prodiskutovat. Ne všichni fotografové dodávají svatební fotografie v digitální podobě v plném rozlišení.

Formát tedy rozměr svatebních fotografií

Téměř 100% svatebních fotografů požívá fotoaparáty, které vytvářejí snímky ve formátu 3:2. Ten odpovídá tisku fotografie do rozměrů: 10x15, 13x19, 15x23, 18x27, 20x30 cm atd. Pokud byste si tedy sami chtěli později nechat svatební fotografie vytisknout v oblíbeném formátu 13x18 cm, musíte počítat s tím, že na vytištěné fotografii nebude fotka celá. Bude o 1 cm kratší.

To může ovlivnit kompozici a tedy i výsledný dojem z fotky. Jednoduše řečeno, fotka nemusí být tak "hezká". Doporučuji proto nechat si fotografie vytisknout přímo od svatebního fotografa. Profesionál formátům rozumí a také používá dodavatele, který pracuje s kvalitními materiály a stálými barvami. K čemu vám budou levné fotky, které vám za rok či dva vyblednou nebo změní barevnost?

Dalším tématem je kalibrace. Každá tiskárna vytiskne svatební fotografie jinak barevné. Zde opět narážíme na cenu za fotografické služby. Platí pravidlo: Nejlevnější není nejlepší. V Prague Photography s.r.o. požíváme výhradně tiskové studio určené pro profesionální fotografy. Výsledné fotografie mají správný formát, barevnost a zachovávají si stálou kvalitu.


TIP: Rozměry fotografií pro sociální sítě

Víte, že sociální sítě nezveřejňují fotografie ve formátu 3:2? Pokud tedy zveřejníte svatební fotografie ve formátu 3:2, které vám dodá fotograf, budou vždy na sociálních sítích fotografie oříznuté, nezobrazí se celé. Domluvte se předem s fotografem, aby Vám dodal fotografie ve správném rozměru pro jednotlivé pro sociální sítě.

Rozlišení výsledných svatebních fotografií

Rozlišení fotoaparátu je uváděné v MPx a určuje možnost využití fotografií k tisku. Velké tiskové formáty vyžadují větší rozlišení, malé nejsou tak náročné. Záleží tedy, jakou techniku fotograf používá. Nabízí se tedy otázka, jakou techniku fotograf používá a jak velké fotky je možné z jeho snímků vytvořit.

Například fotoaparát a velikosti snímače 24 MPx vytvoří fotografii, kterou lze vytisknout do velikosti 51 x 34cm v rozlišení 300 DPI, 102 x 68 cm v rozlišení 150 DPI atd. Pokud tedy budete chtít velké snímky na fotoobraz, potřebujete kvalitní foto techniku.

Je také důležité, v jaké kvalitě fotografie dostanete. Například z digitálních dat v rozlišení 1500x1000 px, 150 dpi vytisknete kvalitně fotografii rozměru 13 x 19 cm, ne větší. Ujasněte si proto s fotografem předem, v jaké kvalitě vám fotografie dodá. Informujte fotografa, jak s fotografiemi budete dále nakládat, aby vám dodal potřebná data.


7. Zeptejte se na svá práva

Otázka: Budou svatební fotografie moje?

Nezapomeňte od fotografa zjistit, jak budete moci s fotografiemi dále nakládat. Jestli je můžete zveřejnit na sociálních sítích nebo použít k tisku a za jakých podmínek. A naopak, kde všude bude fotograf vaše snímky zveřejňovat.

Práva o použití svatebních fotografií by měla být jasně stanovena ve smlouvě o fotografických službách. Podmínky používání svatebních fotografií jsou velmi individuální. Foceni-praha.cz na přání klienta fotografie nikde nezveřejňuje a poskytuje svým klientů plná práva k užití fotografií.

Autor. Martin FialaNenašli jste v článku odpovědi na všechny otázky?
Napište nám, vaše dotazy rádi zodpovíme: